۲۱ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۱, ۱۳۹۸

نسخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

اسفند ۲۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

نسخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

دو سه هفته‌ای است که مرتب می‌شنویم: «خانه از هر جایی امن‌تر است». امنیت و آرامش خانه در این روزهای قرنطینگی، غنیمت است اما غنیمت بزرگ تر این است که در این فرصت‌ها می‌توانیم به علایقمان مانند کتاب خواندن، برسیم. معمولاً هر اهل کتابی چند جلد کتاب نخوانده در خانه دارد که هنوز فرصت خواندنشان را پیدا نکرده است.

پس چه بهتر که این روزها به سراغشان برویم و از سرِ فراغت بخوانیمشان. در این مطلب، پنج رمان خواندنیِ ایرانی را به شما پیشنهاد کرده‌ایم که گزینه‌های خوبی برای مطالعه در روزهای خانه‌نشینی هستند.

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

آتش بدون دود

نادر ابراهیمی

نویسنده عاشقانه‌های معاصر فارسی، نادر ابراهیمی، رمانی خواندنی به نام «آتش بدون دود» دارد؛ رمانی که روایت عشق گالان و سولماز در ترکمن صحراست و در هفت جلد به نگارش درآمده است. اگر هر هفت جلد را خواستید بخوانید که چه بهتر، در غیر این صورت، می‌توانید تنها جلد اول را بخوانید تا از داستان سر دربیاورید! اما اگر جلد دوم را به دست گرفتید، باید جلد سوم را هم که دنباله آن است، بخوانید. اگر هم تا جلد چهارم رفتید، باید تا انتهای جلد هفتم به خواندنتان ادامه بدهید که داستان این چهار جلد پایانی به هم وابسته است. در این هفت جلد با روایت‌هایی ناب از عشق، انتقام و مبارزه روبه‌رو می‌شوید.

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

جای خالی سلوچ

محمود دولت‌آبادی

روایت ایستادگیِ زنی به نام مرگان در نبود همسرش را در «جای خالی سلوچ» می‌خوانید؛ روایتی دردمندانه که با قدرت قلم و بیان شیوا و تصویریِ دولت‌آبادی، حسابی به جانِ خواننده می‌نشیند. نویسنده توانسته است به زیبایی هر چه تمام‌تر، گرفتاری‌ها و مصیبت‌هایی را که بر سر خانواده سلوچ و در غیاب او آمده است، توصیف و روایت کند. نسخه‌ای که هم اکنون از «جای خالی سلوچ» از نشر چشمه موجود است، حسابی خوش‌دست و سبک است و خواننده می‌تواند این رمانِ ۴۰۰ صفحه‌ای‌ را در یکی دو روز، به راحتی بخواند.

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

قیدار

رضا امیرخانی

رضا امیرخانی از نویسندگان نام‌آشنای ایرانی برای نسل جوانِ کتاب‌خوان است. او که به تازگی سفرنامه‌ کره شمالی‌اش را به نام «نیم‌دانگ، پیونگ‌یانگ» منتشر کرده است، رمان‌های مشهوری مانند «بیوتن»، «ارمیا» و… هم نوشته که از پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی در سال‌های اخیر بوده‌اند. یکی از رمان‌های این نویسنده اثری به نام «قیدار» است؛ روایتِ جوانمردی و مردانگی شخصی به همین نام که برگرفته از نام فرزند حضرت اسماعیل(ع) است. داستان بر محور شخصیت قیدار و ویژگی‌های اخلاقی او مانند رفاقت، لوطی‌گری، مرام و محبتِ قیدار می‌چرخد.

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

شما که غریبه نیستید

هوشنگ مرادی کرمانی

یکی از کتاب‌های به شدت دوست‌داشتنی که تا به حال بیش از ۳۰ بار تجدید چاپ شده، «شما که غریبه نیستید» هوشنگ مرادی کرمانی است. این نویسنده خلاق ایرانی، در این کتاب زندگی نامه‌اش را با روایتی داستانی به نگارش درآورده؛ داستانِ دوران کودکیِ پرفراز و نشیبی که در روستای سیرچِ کرمان از سر گذرانده است. با خواندن «شما که غریبه نیستید» گاهی از شیطنت‌های «هوشو» روده‌بر می‌شوید و گاهی هم تنهایی و مظلومیتش اشک به چشمانتان می‌آورد. این کتاب خواندنی را نشر معین چاپ کرده و گزینه مناسبی برای خواندن در این روزهاست.

اخبار,اخبار فرهنگی وهنری,سخه‌ای برای کتاب‌بازی در روزهای کرونایی

چراغ‌ها را من خاموش می‌‌کنم

زویا پیرزاد

داستان زندگیِ کلاریس آیوازیان، زنی ارمنی که با خانواده‌اش در خانه‌های سازمانیِ محله بوارده آبادان زندگی می‌کند، رکورد تجدید چاپ را از سال ۱۳۸۰ تا کنون شکسته و به چاپ صدم رسیده است. «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، نوشته زویا پیرزاد روابط خانوادگی و روزمرگی‌های یک زن خانه‌دار و فرزندان دوقلویش را روایت می‌کند. نویسنده در پرداختن به جزئیات بسیار هنرمندانه عمل کرده و توانسته است زندگی و پیچیدگی‌های ذهنی یک زن را به خوبی تصویر کند. خواندن این کتاب را در روزهای خانه‌نشینی توصیه می‌کنیم.