۱۰ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۱۰, ۱۳۹۹

سرمایه گذاری خانم ها

فروردین ۱۰, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

سرمایه گذاری خانم ها

۱ – طلا
خانم ها با وجود کاهش این روزهای نرخ طلا همچنان طرفدار پر و پا قرص طلا هستند. از بین تمامی خانم هایی که مورد پرسش قرار گرفتند تقریبا ۷۰ درصد طلا را جزو اولین گزینه های خود قرار می دهند.

ندا، خانمی میان سال و خوش مشرب است. او می گوید گرانی های این روزها جای زیادی برای سرمایه گذاری نگذاشته است ولی هرچه که به دست می آورد خرید می کند و بیشتر هم طلا می خرد چون ارزش پول این روزها دائما در حال کاهش است.

البته معدود مخالفان طلا هم پیدا می شوند مثلا نرگس که نوجوان است می گوید از طلا متنفر است جالب تر اینکه او از پس انداز هم بیزار است و می گوید فعلا نیازی به این چیزها نیست خدا روشکر می گذرد.
اما به هر حال طلا هنوز گزینه اول خیلی از خانم هاست.

۲ – بانک

خیلی از خانم ها هم با آنکه از نرخ سود سپرده های بانکی راضی نیستند، بانک را گزینه مطمئنی می دانند. هاجر در این خصوص به خبرنگار ما گفت: “من چندان با اصول سرمایه گذاری و کارهای اقتصادی آشنا نیستم اما می دانم برای آینده ام هم باید فکری بکنم. به همین دلیل بانک همیشه گزینه اول من است. بانک ها تحت نظارت دولت هستند و می توان از حفظ امنیت پولمان مطمئن باشیم. من ترجیح می دهم به سود کم قناعت کنم و پولم را در بانک بگذارم.”

۳ – شوهر!

خیلی از خانم ها به همسرانشان تکیه می کنند و به محض اینکه پولی به دستشان می آید آن را به دست با کفایت همسرانشان می سپرند. شقایق به خبرنگار ما گفت: “من کل ارثیه ای که از پدر مرحومم به من رسید به شوهرم دادم تا در حرفه اش به کار بگیرد و سودش را به حسابم واریز کند. البته اصل وسود پول صرف هزینه های خانواده می شود و ما هیچ تفاوتی بین سرمایه هایمان قائل نیستیم.”شوهرشقایق هم حرف همسرش را تایید می کند و با خنده می گوید: “ما هرچی درمیاریم تقدیم خانم می کنیم.”.

۴ – مسکن

طاهره خانم پولی در بساط ندارد اما می گویداگر روزی پولدار شود ملک می خرد و اجاره می دهد. سود در مسکن است.

۵ – اوراق مشارکت

دونفر هم به اوراق مشارکت هایی که دولت در طی سال عرضه می کند اشاره کردند و گفتند که چون تضمین دولت و بانک مرکزی دارد مناسب به نظر می رسد.اما تقریبا کسی به بورس اشاره ای نکرد و از هرکسی هم پرسیدم در این خصوص اطلاع چندانی نداشت. اگرچه طی سال های اخیر خانم ها تقریبا در تمامی عرصه های کار و سرمایه وارد شده اند و مشغول هستند و در همین بورس خودمان هم کلی سرمایه گذار و کارگزار خانم حضور دارند اما متاسفانه عموم خانم ها از بورس اطلاع چندانی ندارند وبه آن مثل یک اتاق تاریک وترسناک می نگرند که احتمالا پول هایشان را خواهد بلعید.