۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

روش های خانگی تسکین درد سیاتیک

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

روش های خانگی تسکین درد سیاتیک

بیماری سیاتیک به واسطه عصبی که تحت تاثیر قرار می گیرد، نام گذاری شده است. این شرایط می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است برای چندین روز ادامه یابد. سیاتیک شرایطی دردناک است که می تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. درد سیاتیک معمولاً از پشت به عقب ران و از طریق پا گسترش می‌یابد.

این درد می‌تواند همراه با نشانه‌هایی ازجمله سوزش پایین پا و درد عضلانی باشد که سبب مشکل در ایستادن یا نشستن می‌شود. همچنین بی‌حسی و ضعف در پایین پا حتی انگشتان پا از دیگر نشانه‌های آن می باشد.

درد سیاتیک می تواند آزاردهنده و پایدار باشد و بر همین اساس است که آگاهی از درمان های خانگی برای تسکین این شرایط می تواند مفید باشد.

اگر چه درمان‌های معمولی برای سیاتیک وجود دارد اما ممکن است درد را به‌طور موقت کاهش دهند. علاوه بر این، اکثر تزریقات استروئیدی می‌توانند عوارض جانی جدی ایجاد کنند.

زردچوبه :

زردچوبه یکی دیگر از داروهای مؤثر طبیعی برای سیاتیک است زیرا دارای خواص ضدالتهابی است و دارای ترکیباتی به نام کورکومین است که به کاهش درد عصب و التهاب کمک می‌کند.

توجه : کسانی خون رقیق دارند، داروهای دیابت مصرف می‌کنند یا از سنگ کیسه صفرا رنج می‌برند از زردچوبه استفاده نکنند.

یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را به ۱ فنجان شیر اضافه کنید. همچنین می‌توانید چوب‌های کوچک دارچین را نیز اضافه کنید و سپس با عسل آن را شیرین کنید و یک یا دو بار در روز برای درمان درد سیاتیک بخورید.

روش دیگر استفاده از مکمل‌های ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم زردچوبه ۳ بار در روز است. بهتر است قبل استفاده با پزشک مشورت کنید.

استفاده متناوب از کمپرس داغ و سرد:

استفاده از گرما برای تسکین سیاتیک بسیار موثر است. کمپرس های داغ به عنوان یک شل کننده و آرام بخش ماهیچه عمل می کنند. در همین حال، کمپرس های سرد نیز می توانند به تسکین و کاهش تورم اطراف عصب کمک کرده، در شرایطی که موجب بی حسی ناحیه می شوند.

تعویض بین کمپرس های داغ و سرد برای تسکین علائم سیاتیک یک راه حل خانگی خوب برای مواقعی است که درد غیر قابل تحمل می شود.

یکی از حوله ها را در آب داغ غوطه‌ور کرده و سپس آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید.

حوله دیگر را در آب سرد غوطه‌ور کنید.

پس از گذشت ۲۰ دقیقه از قرار دادن حوله داغ، آن را با حوله سرد جایگزین کرده و اجازه دهید این حوله نیز ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته باقی بماند.

این کار را برای یک ساعت تکرار کنید.

با سرکه سیب و نمک

درد عصب سیاتیک هر چقدر که تحت فشار و التهاب باشد با ده دقیقه درمان میشود البته بستگی به مرحله بیماری دارد ، برای درمان و تسکین این درد دستورالعمل زیر را با دقت بخوانید.

هر شب قبل از خواب داخل ظرفی ۱۰ لیتر آب گرم سرکه سیب و نمک بریزید و خوب هم بزنید

پاها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب خیس کنید و بعد از آن پاها را خشک کنید.

در طول شب پاها را خوب با پتو گرم نگه دارید و صبح جوراب بپوشید و هرگز پابرهنه نباشید.

در اولین شب درد تسکین پیدا می کند اما هر روز تاثیرات این درمان را بیشتر متوجه میشود.

کمپرس سیب زمینی :

سیب زمینی دارای خواص ضدالتهابی بسیار مؤثر است. گوشت و پوست و آب این ماده غذایی در تولید محصولات آرایشی و دارویی استفاده می‌شود. کمپرس سیب زمینی با اندکی گرما می‌تواند برای تسکین درد و کاهش التهاب مؤثر باشد.

سیب زمینی را بپزید و پوست آن را بگیرید. سپس آن را له کنید تا به شکل پوره در بیاید. پوره به دست آمده را لای دستمال مالیده و روی ناحیه دردناک قرار دهید. زمانی که کمپرس سرد می‌شود آن را روی کتری گرم کنید و یا کمپرس دیگری آماده کنید.

استفاده از بالشتک‌های حرارتی :

بسیاری از افراد با استفاده از بالشتک‌های حرارتی به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه هر دو یا سه ساعت یک‌بار موجب تسکین دردهای سیاتیک می‌شوند. این بالشتک‌ ها قیمت چندان بالایی ندارد و در همه‌ جا قابل‌ استفاده است.

دوش آب گرم نیز از آنجا که موجب رفع گرفتگی عضلات می‌شود نیز توصیه می‌شود؛ اما اگر به دنبال گزینه مناسب‌ تری هستید استفاده از بالشتک‌های حرارتی همچنان مقرون‌ به‌ صرفه بوده و پیشنهاد می‌شود.

در مقابل افرادی هستند که برخلاف بقیه با گذاشتن پک یخ روی ناحیه درد باعث تخفیف درد می‌شوند.