۱۷ تیر ۱۳۹۹
تیر ۱۷, ۱۳۹۹

دوره درمان ریشه

تیر ۱۷, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

دوره درمان ریشه

دوره درمان ریشه یا عصب کشی که در اصطلاح به آن اندو گفته می شود از جمله دوره هایی است که مرکز آموزشی باران مهر درنیکا با بهره گیری از بهترین اساتید اقدام به برگزاری آن می نماید. شرکت کنندگان در این دوره آموزشی با مباحثی همچون تشخیص و طرح درمان، آشنایی با سیستم کانال ریشه و آناتومی دندان، کنترل درد و غیره آشنا شده و بعد از اتمام دوره مورد نظر مدرک معتبر و قابل ترجمه از وزارت بهداشت را دریافت می نمایند. ( مرکز آموزش های پزشکی و دندانپزشکی )

عصب کشی یا درمان ریشه چیست؟

برای داشتن درک بهتر از عصب کشی ابتدا باید با آناتومی دندان آشنایی کلی داشت. لایه ای به نام عاج در زیر لایه ای که مینا نامیده می شود قرار دارد. در زیر عاج و در قسمت مرکزی دندان بافت های نرمی به نام پالپ قرار دارند.

محفظه پالپ که متشکل از عصب ها، بافت های همبند و رگ های خونی است مسئولیت ایجاد بافت های سخت در اطراف دندان در دوران رشد را بر عهده دارد.

پالپ از نوک ریشه دندان تا تاج دندان وجود داشته و از میزان اهمیت زیادی در دوران رشد و تکامل دندان برخوردار می باشد؛ پالپ مواد مغذی را به دندان می رساند و به بیان دیگر مسئول رشد آن می باشد. با تمامی این اوصاف دندان بعد از رسیدن به رشد کامل و بالغ شدن بدون پالپ نیز قادر به زنده ماندن می باشد زیرا می تواند مواد مغذی مورد نیاز را از بافت های اطراف دریافت کند.

دلایل نیاز به عصب کشی دندان چیست؟

زمانی نیازی به درمان ریشه یا عصب کشی می باشد که بافت نرم درون دندان و مجرای ریشه به التهاب همراه با عفونت دچار شده باشد. دلایل متعددی ممکن است موجب عفونی شدن این بافت های نرم و التهاب آن ها شده باشند که پوسیدگی عمیق، اصلی ترین و مهم ترین علت آن می باشد. ترک خوردگی عمیق، درمان های مکرر دندانپزشکی در یک دندان و لب پر شدن دندان از دیگر دلایل عفونت و التهاب دندان می باشند.

همچنین پالپ دندان ممکن است در اثر وارد شدن جراحت و ضربه به دندان آسیب دیده، عفونی یا ملتهب شود. اگرعفونت و التهاب پالپ دندان به موقع درمان نشود فرد با آبسه، درد شدید و تحلیل رفتن استخوان مواجه شده و در نهایت دندان خود را از دست خواهد داد.

دندان ها علاوه بر زیبایی تاثیر بسیار زیادی در تغذیه انسان دارند به نحوی که در صورت فقدان دندان، فرد قادر به جویدن غذا و هضم آن نخواهد بود. جایگزین کردن ایمپلنت برای جبران دندان های از دست رفته با هزینه بسیار زیادی همراه هستند از همین رو عصب کشی و درمان ریشه بسیار حائز اهمیت می باشد.