۲۰ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

در مورد سلامتی کودکان بیشتر بدانیم

فروردین ۲۰, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

در مورد سلامتی کودکان بیشتر بدانیم

زایمان پیش از موعد، وقوع خفگی در هنگام زایمان و عفونت‌های مختلف، بیشترین علل مرگ هستند. وقتی که کودکی به سن یک ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل از دست دادن حیات، عفونت‌های ریوی، اسهال، مالاریا، سرخک و ایدز هستند.

تقریبا هر سال ۴ میلیون نوزاد تا سن یک ماهگی جان خود را از دست می‌دهند. عوامل مهم و اساسی برای سلامتی نوزادان شامل این موارد هستند:

کیفیت مراقبت‌های بهداشتی درمانی حین حاملگی مادر، زایمان ایمن توسط گروه زایمان آموزش دیده و باتجربه، مراقبت‌های قوی درمانی از نوزاد مانند توجه فوری به نفس کشیدن، گرم کردن، بهداشت بند ناف و مراقبت از پوست و به ویژه تغذیه با شیر مادر.

عفونت ریوی مهم‌ترین عامل مرگ کودکان زیر پنج سال است. هر سال بیش از ۱۵۴‌میلیون مورد مرگ ناشی از عفونت‌های ریوی رخ می‌دهد که تقریبا سه چهارم آنها در ۱۵‌کشور است. سوء تغذیه و آلودگی هوای داخل اتاق‌ها عواملی خطرزا برای ابتلا به عفونت‌های ریوی هستند.

اسهال، یک عامل اصلی ایجاد بیماری و نیز مرگ کودکان در کشورهای در حال توسعه و فقیر است. تغذیه انحصاری با شیر مادر در پیشگیری از اسهال در بچه‌های کم سال مؤثر است. درمان کودکان مبتلا، با پودر خوراکی «او- آر-اس» و مکمل‌های حاوی عنصر روی (Zinc) مفید، کم هزینه و نجات‌دهنده زندگی است.

در قاره آفریقا هر ۳۰ ثانیه یک کودک جان خود را از دست می‌دهد. مالاریا عامل اصلی مرگ کودکان زیر پنج سال در این قاره است. از بین بردن حشرات ناقل مالاریا، سبب افزایش طول عمر کودکان می‌شود.

بیش از ۹۰درصد بچه‌های مبتلا به ویروس عامل ایجادی بیماری ایدز (HIV) از طریق مادر خود آلوده شده‌اند. این موارد از راه‌های استفاده مادران از داروهای ضد‌ویروس، زایمان بهداشتی و نحوه مناسب تغذیه نوزاد، قابل پیشگیری است. تخمین زده می‌شود که ۳/۲‌ میلیون کودک زیر ۱۵ سال با ویروسHIV زندگی می‌کنند و هر روز هم بیش از ۱۴۰۰مورد جدید عفونت رخ می‌دهد.

در حدود ۲۰ میلیون کودک زیر پنج سال در سطح جهان، به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند که این امر باعث می‌شود آنها به بیماری و مرگ زودرس مستعد باشند. در حدود سه چهارم این بچه‌ها با رسیدن «غذا‌های درمانی آماده مصرف‌» نجات پیدا می‌کنند. این مواد غذایی که غنی شده و سرشار از انرژی هستند، میزان مورد نیاز مواد مغذی را برای بچه‌های بالای ۶ ماه آماده کرده و در منزل قابل مصرف هستند.

طول عمر زندگی کودکان در بین کشورهای مختلف، تفاوت‌های اساسی دارد. سه چهارم مرگ‌ها در آفریقا و آسیای جنوب شرقی رخ می‌دهد.