۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

درمان بزرگی پروستات در مردان

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

درمان بزرگی پروستات در مردان

پروستات، غده ای به بزرگی تقریبا یک گردو (۲۰ تا ۲۵ گرم) زیر مثانه قرار دارد و مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون منتقل می کند، از وسط پروستات عبور می‌کند.پروستات غده ای است که با تولید مایعی، اسپرم را در طول انزال حمل می کند. بزرگی پروستات به معنی بزرگ شدن این غده است.

منظور از بزرگی پروستات همان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است که قابل درمان است.

بزرگ شدن غده پروستات در مردان پس از سن ۵۰ سالگی شایع می‌ باشد که فرد را با مشکلاتی مانند تکرر ادرار، ادرار خونی و عفونت ادراری روبرو می‌ کند. اما خبر خوب این است که بزرگی پروستات ارتباطی با سرطان پروستات ندارد.

مهم ‌ترین نکته برای درمان این بیماری آن است که همه مردان بالای ۵۰ سال باید با علایم این بیماری آشنا باشند تا به محض مواجهه با این مشکل، سریعا به متخصص اورولوژیست مراجعه کنند، زیرا هرچه زودتر بیماری تشخیص داده شود، پروسه درمانی راحت‌ تر و بهتر صورت می‌ گیرد و نتیجه آن هم بهتر خواهد بود و متأسفانه هر چه فرد با تأخیر به پزشک مراجعه کند و علایم بیماری حادتر و عمیق‌تر شود، پروسه درمانی طولانی‌ تر خواهد بود و احتمال سرطانی شدن پروستات هم وجود خواهد داشت.

بیماران مبتلا به بزرگی پروستات بهتر است از مکمل روی استفاده کرده و تا جایی که امکان دارد در محیط‌هایی با هوای گرم باشند.

علایم بزرگی پروستات:

تکرر ادرار شبانه می تواند اولین نشانه ی بزرگی پروستات باشد. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

• جریان ادراری ضعیف یا آهسته

• جریان ادرار که شروع و متوقف می شود.

• نیاز به اعمال فشار برای ادرار کردن

• احساس تخلیه نشدن مثانه به صورت کامل

• مشکل در شروع ادرار کردن

• ضرورت در ادرار کردن

• ادرار قطره قطره

• تکرر ادرار (در اغلب شب ها بطوریکه فرد را از خواب بیدار می کند)

برخی روش‌های درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات به میزان بزرگی و شدت علائم بستگی دارد. این عارضه همیشه به جراحی نیاز ندارد و درمان دارویی می‌تواند در کنترل آن کاملا موفق باشد. تغییر سبک زندگی هم در درمان اهمیت دارد.

وقتی فردی تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد باید هر شش ماه دوباره تحت بررسی و معاینه قرار گیرد و هر سال باید اندازه‌گیری PSA (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات) و معاینه پروستات از راه معقد انجام شود.با این حال احتمال دارد پس از مدتی درمان دارویی نیاز به جراحی پیش بیاید.

مسدودکننده‌های آلفا (آلفا بلوکرها)

این مسدود کننده‌ها در ابتدا برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شدند. این داروها علایم مربوط به مشکل در ادرار کردن را درمان می‌کنند و سبب می‌شوند تا فرد بیمار حین ادرار کردن با مشکلات کمتری مواجه شود. برخی از این نوع بلوکرها شامل موارد زیر می‌ باشند: ترازوسین، دوکسازوسین ، تامسولوسین و آلفا زوسین.

قرص پروستادین

قرص پروستادین از داروهایی است که به منظور درمان بزرگی خوش خیم غده پروستات تجویز می‌شود. قرص پروستادین از ترکیب دو گیاه “نخل اره‌ای” و “گزنه” ساخته شده است که به منظور حفظ سلامت و فیزیولـوژی غده پروستات، رفع اختلالات ادراری مربوطه و کنترل مثانه تحریک‌پذیر، مفید است. میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک، تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان بزرگی پروستات، روزانه ۲ بار (صبح و عصر) هر بار ۱ قرص، همراه یک لیوان آب مصرف می‌شود.

اشعه درمانی:

در این درمان از تشعشع برای کشتن سلول های سرطانی و تومور کوچک استفاده می شود. تشعشع ممکن است از یک دستگاه اشعه ایکس و یا از قرص های کوچک رادیو اکتیو که در داخل یا نزدیک به تومور قرار گرفته اند، حاصل شود.