۰۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۹, ۱۳۹۹

خود را برای فصل سرما و زمستان آماده کنید!

فروردین ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

خود را برای فصل سرما و زمستان آماده کنید!

پنجره‌ ها بسته و کانالهای کولر پوشانده میشوند، بخاری‌ ها از انباری بیرون می‌آید، لباس‌های گرم جای لباس‌های تابستانی را می‌گیرد، درز درها گرفته می‌شود و… چرا که ‌قرار است یک‌بار دیگر فصل گرم جای خودش را به چند ماه سرما بدهد.

معمولا هیچ‌کدام از این کارها از یادمان نمی‌رود، چون سرمای ناگهانی هوا اجازه فراموشی به ما نمی‌دهد اما بعضی کارها هست که ممکن است آنها را فراموش کنیم و حتی به آنها فکر نکنیم در حالی که برای گذراندن پاییز و زمستان با خیال راحت در خانه‌ای گرم ‌به آنها احتیاج داریم. این کارها تقریبا هزینه‌ای ندارند و فقط چند ساعت وقت می‌خواهد اما نتیجه آنها خیلی چشمگیر است، نتایجی چون پیشگیری از نم دادن دیوارها، جلوگیری از‌ چکیدن آب از سقف خانه، یخ‌زدگی لوله‌ها و حتی بدتر از همه جلوگیری از گازگرفتگی.

ایران ناز، پس از همین امروز آماده شوید و در گام نخست از سالم بودن لوله‏های آب و نداشتن ترک و نشتی آنها مطمئن شوید. به فکر عایق بندی لوله‌ها هم باشید، چون با این کار دیگر مجبور نیستید برای استفاده از آب گرم مدت زیادی شیر را باز بگذارید تا آب گرم شود ضمن آن‌که عایق‌بندی لوله‌ها کمک می‌کند تا آب سرد در لوله‏ها یخ نزند.

کار دیگرتان‌ درخانه، تلاش برای گرم نگه داشتن فضاست که آن هم با پوشاندن درزها، ترک‌ها و سوراخ‌ها میسر می‌شود. برای این‌ که هوای سرد و خشک وارد خانه نشود و دمای داخل خانه گرم و مطلوب باشد، لازم است قبل از سرد شدن هوا گوشه و کنار خانه را به دقت بررسی کنید و تمام ترک‏ها و درزها را بپوشانید. با این کار بدون ‌هدر دادن انرژی، هوای خانه‏تان گرم می‏ماند و از ورود حشرات به خانه نیز پیشگیری می‏شود.
البته شما تنها در شرایطی می‌توانید تمام درزها و سوراخ‌های خانه را بپوشانید که مطمئن باشید سیستم تهویه هوای خانه‌تان درست کار می‌کند، یعنی هوا بخوبی رد و بدل می‌شود و وسائل گاز سوزی که در خانه دارید، گاز منوکسید‌کربن تولید نمی‌کنند.

توجه به وسایل گرمازای خانه قبل از شدت گرفتن سرمای هوا بسیار مهم است. پس باید پیش از آن‌که هوا خیلی سرد شود وسایل گرمازا مانند بخاری، شومینه، شوفاژ و همچنین دودکش‏ها را تمیز کنید و از باز بودن راه خروج آنها مطمئن شوید. وقتی کارهای درون خانه‌تان تمام شد، نوبت به بیرون خانه البته اول پشت بام‌ها می‌رسد. برای پیشگیری از خرابی‏ها و آسیب‏های احتمالی ساختمان بر اثر باران و باد و توفان‏های فصلی باید سری به پشت‌بام بزنید و مطمئن شوید که راه چاه و ناودان پشت‌بام باز است و با سنگ و برگ‏های خشک مسدود نشده است.
از سالم بودن عایق‏ بندی پشت‌بام و نبودن درز و شکاف بویژه در گوشه‏ها و قسمت‏های کناری نیز مطمئن شوید و اگر پشت‌بام خانه‏تان عایق کاری نشده حتما این کار را انجام دهید. کارتان که در پشت‌ بام تمام شد، سری به حیاط بزنید البته اگر آپارتمان نشین نیستید. اگر در حیاط خانه‏تان باغچه دارید به گیاهان و درختان آن رسیدگی کنید و شاخ و برگ‏ها را طوری هرس کنید که در برابر باد و باران آسیب نبینند.
این کارها را که به‌طور کامل سر و سامان دادید، می‌توانید یک‌ بار دیگر مشغول سر و سامان دادن اوضاع درون خانه بشوید مثلا فکری به حال روشنایی خانه در فصل سرما بکنید. شما می‌توانید بدون آن‌ که از لامپ‌های اضافه استفاده کنید، چراغ‌های روشنایی خانه را تمیز و با گرفتن گرد و غبار نشسته روی آنها کمک کنید تا همان لامپ‌های قدیمی نور بیشتری به خانه تان بدهد.

حالا اگر از آن دسته افرادی هستید که به خانه‌تکانی پاییزی اعتقاد دارید، می‌توانید این کارها را نیز انجام دهید: وسایل چوبی، کابینت‏ها و کف پوش‌ها را تمیز کنید و بعد آنها را با روغن مخصوص چرب کنید. تمیزی گوشه و کنار خانه را فراموش نکنید چون در فصل سرد شستن و خشک کردن وسایل کار آسانی نیست، بنابراین بهتر است پیش از سرد شدن هوا رختخواب‏ها و ملافه‏ها را بشویید و زیر نور آفتاب خشک کنید.

اما قبل از همه اینها یک کار دیگر‌ نیز حتما انجام دهید،‌ وسایل تابستانی را که تا گرم شدن هوا دیگر به آنها احتیاجی ندارید، به انبار منتقل کنید .این کار به شما کمک می‌کند تا فضای بیشتری در خانه داشته باشید.