۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

جنجال استفاده از گازوئیل در نوشابه ها

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

جنجال استفاده از گازوئیل در نوشابه ها

خبری تازه که از نوشابه سازی ها به گوش میرسد، بهره گیری از گازوئیل هست که بسیار غوغایی شده هست. اما گازوئیل در این میان چه نقشی دارد. نوشابه یکی از نوشیدنی های صنعتی هست که آمار مصرف بالایی در دنیا دارد حال آنکه همین نوشیدنی پر طرفدار بخش هایی از بدن را از بین می‌برد که ما در طول عمرمان به آن ها خیلی نیاز داریم.

به گفته رئیس انجمن صنایع خوراکی ایران، برای گازدار کردن نوشابه ها از سوخت های فسیلی بهره گیری می‌شود که یکی از انها گازوئیل هست. دود حاصل از سوزاندن گازوییل حاوی گازکربنیک و بعضی مواد دیگر هست که با جدسازی انها، در نهایت گاز کربنیک به صورت بی بو، بیرنگ و تحت فشار معین وارد نوشابه میشود.

انواع نوشابه های گازدار، از نظر میزان آب، شکر، اسید، اسانس، گاز و مواد نگهدارنده تقریبا نمونه یکدیگرند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد، اما از نظر مواد رنگی به کار رفته تفاوت هایی دارند. رئیس انجمن صنایع خوراکی ایران در پاسخ به این پرسش که برای ایجاد شفافیت نوشابه های سفید از مواد شیمیایی یا افزودنی خاصی بهره گیری میشود

یا خیر گفت:عامل شفافیت و زلالی نوشابه های سفید، تصفیه چندباره آب مورد بهره گیری برای تهیه آن هست که اضافه بر نوشابه های سفید، نوشابه های سیاه و نارنجی هم شفافیت داشته و کدورت و رسوب ندارند، اما چون حاوی مواد رنگی اند این موضوع از نظر مصرف کننده قابل تشخیص نیست. بنابراین، در بین نوشابه هایی که به واسطه رنگ های

مصنوعی رنگی میشوند، نوشابه های نارنجی و در مقایسه با نوشابه های رنگی سیاه و نارنجی، نوشابه های سفید در اولویت مصرف قرار دارند.

نوشابه گازدار

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در مورد صحت و سقم اعتیاد آور بودن نوشابه های سیاه اظهار کرد:در نوشابه های سیاه غیر الکلی از پودر دانه های گیاهی به نام کولا بهره گیری می‌شود که این پودر اضافه بر طعم دهندگی، رنگ قرمز قهوه ای دارد و حاوی کافئین، تئوبرومین و درصدی تانن هست. کافئین اثرات محرک داشته و شبیه به چای و قهوه باعث رفع خستگی می‌شود اما چون مقدار آن در نوشابه های سیاه بسیار اندک هست اعتیاد آوری ضعیفی دارد.

به گفته این متخصص علوم و صنایع خوراکی، کافئین یک لیوان نوشابه سیاه تقریبا معادل همین میزان چای غلیظ و کمتر از قهوه هست. ایشان در پاسخ به این ادعا که گفته میشود گاز نوشابه را از گازوئیل تهیه میکنند گفت:گاز کربنیک نوشابه را از هر سوخت فسیلی می‌توان تهیه کرد. یکی از راه های تهیه این گاز از طریق سوزاندن گازوییل هست.

دود حاصل از سوزاندن گازوییل حاوی گازکربنیک و مواد و گازهای زاید هست. بنابراین، دود ناخالص را درون محلول های تصفیه کننده مختلفی هدایت میکنند تا آلاینده ها و مواد زاید آن از گاز کربنیک جدا شود و در نهایت گاز کربنیک به صورت بی بو و بی رنگ و تحت فشار معینی وارد کپسول شده، روانه کارخانه های نوشابه می‌شود.