۱۸ مهر ۱۳۹۸
مهر ۱۸, ۱۳۹۸

جراح دیسک کمر

مهر ۱۸, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

جراح دیسک کمر

افراد عموما در اثر دلایل مختلفی با درد یا فتق دیسک کمر مواجه می شوند این دسته از افراد می بایست جهت درمان این بیماری به جراح دیسک کمر مراجعه نمایند تا بدین ترتیب مشکل خود را مرتفع نمایند. ( جراح مغز و اعصاب )

منظور از جراح دیسک کمر در واقع همان جراح مغر و اعصاب و ستون فقرات می باشد که قادر به درمان انواع بیماری های مغز و اعصاب از جمله دیسک کمر می باشد.

تشخیص دیسک کمر

در ابتدا جراح متخصص از طریق تجویز سی تی اسکن ، ام آر آی ، نخاع نگاری ، تست الکترمایوگرام و غیره به تشخیص این بیماری می پردازد.

سپس بر اساس شدت بیماری درمان متناسب با آن را برای بیمار تجویز می نماید ، بنابراین در مواردی که وسعت بیماری خفیف باشد از طریق تجویز دارو ، فیزیوتراپی و غیره اقدام به درمان بیماری می نماید.

اما چنانچه فتق دیسک کمر شدت یافته و بیماری گسترش یافته باشد در صورتی که روش های غیر جراحی برای درمان و بهبودی دیسک کمر پاسخگو نباشند ، انجام جراحی دیسک کمر ضرورت می یابد.

علائم دیسک کمر

بدن ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات دچار بیرون زدگی یا ضعف دیسک کمر شود که ضعف دیسک در بخش تحتانی کمر از شایع ترین انواع دیسک کمر می باشد.

ستون فقرات بخشی پیچیده و متشکل از عروق خونی و اعصاب بسیاری می باشد ، لذا دیسک کمر می تواند سبب ایجاد فشار زائدالوصفی بر اعصاب ستون فقرات و عضلات اطراف آن شود.

شایع ترین علائم دیسک کمر عبارتند از :

بروز درد و بی حسی در یک سمت از بدن
دردی که تا نواحی دست و پا امتداد می یابد.
دردی که در صورت انجام برخی فعالیت ها یا در مواقع شب شدت می یابد.
دردی که در هنگام نشست و برخاست شدید می شود.
دردی که پس از پیاده روی هر چند کوتاه ، پدید می آید.
احساس درد ، مورمور شدن و سوزش در بخشی که دچار اسیب شده است.
احساس ضعف عضلانی غیر قابل تحمل

لازم به ذکر است که میزان درد در هر فردی متغیر است و توصیه می شود در صورت همراه شدن علائم دیسک کمر با مورمور شدن یا بی حسی به دلیل قرار گیری در معرض اختلال در کنترل عضلات حتما به پزشک متخصص ( جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ) مراجعه نمایید.

انتخاب جراح دیسک کمر

از دوستان و آشنایان خود تحقیق و پرس و جو نمایید یا اینکه در موتورهای جستجو بهترین جراح ستون فقرات را جستجو نمایید.
لیستی از بهترین جراحان دیسک کمر تهیه کنید و سپس درباره آن ها به تحقیق بپردازید و در نهایت برای مشاوره به مطب ایشان مراجعه فرمایید.
طی جلسه مشاوره ، مشکلات خود را به تفضیل برای جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات تشریح نمایید تا ایشان بتوانند بهترین درمان متناسب با وضعیت شما را برگزینند.

جراحی دیسک کمر چگونه انجام می شود ؟

در طول این جراحی ، تنگی ستون فقرات و همچنین محدود نمودن بخشی از ستون فقرات که با فشار عصب مواجه شده است صورت می پذیرد.

ناحیه ای از دیسک که در آن ستون فقرات بر عصب ایجاد فشار می نماید ترمیم می شود.

آسیب های ستون فقرات اعم از تورم بافت و شکستگی ترمیم می گردد.

در صورتی که به دلیل وجود سرطان در بخشی از بدن نظیر ریه ها ، اعصاب و نخاع تحت فشار قرار گرفته باشند یا اصطلاحا متاستاز اتفاق افتاده باشد فشرده سازی نخاعی متاستاز انجام می شود.