۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹

انگیزه درس خواندن

اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

انگیزه درس خواندن

همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندشان خوب درس بخواند ولی خیلی از آن ها با نزدیک شدن به فصل امتحانات با شیوه درس خواندن کودک شان با مشکل روبرو میشوند زیرا فکر می کنند که فرزندشان روی درس تمرکز کافی ندارد و بیش از آنکه به درس و تکالیفش اهمیت دهد به مسائل دیگری مانند تماشای تلویزیون، بازی و بازیگوشی مشغول است ولی چگونه میتوان در کودکان انگیزه درس خواندن ایجاد کرد؟


انگیزه تأثیر مستقیمی روی کوشش برای رسیدن به هدف های معلوم دارد. در واقع انگیزه اهداف مشخصی را ترسیم می کند که اشخاص برای رسیدن به آن کوشش می کنند. بدین ترتیب انگیزه روی انتخاب هایی که دانش آموزان می کنند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، انگیزه است که انتخاب می کند دانش آموز در کلاس هنر ثبت نام کند یا فیزیک، بعداز مدرسه مستقیم به خانه برگردد تا تکالیف فردایش را انجام دهد یا در برنامه های فوق برنامه ی مدرسه شرکت می کند.

کمک به علاقه کودک به یادگیری

کودک از همان اوان خردسالی، میل به یادگیری را نشان می دهد؛ بدنش را لمس می کند، و بعد اشیایی که در اطرافش وجود دارند را در دستانش می گیرد. نخستین نقشی که والدین در این زمینه دارند این است که به این کنجکاوی طبیعی کمک کنند. این کمک خیلی زود از سنین بسیار پائین شروع می شود.

دونالد وینیکوت، متخصص اطفال و روان درمانگر انگلیسی از یک بازی که آنرا « معرفی اشیا» می نامد، صحبت می کند:اشیا را به کودک نشان می دهید و در عین حال نام آن ها را همراه با لبخند بر زبان می آورید، بعد به وی اجازه می دهید آنرا در دستانش بگیرد. بعد ها هنگامی که کودک بزرگ تر شد به عنوان مثال طی سفر یا بازدید از موزه‌ها وی را به فرهنگ علاقمند می کنید… بچه باید ایفاگر نقش بماند و پدر و مادر در تکامل و پیشرفتش از وی حمایت کنند.

انگیزه درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن
راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

ایجاد یک فضای مثبت و امیدوار کننده

ایجاد انگیزه در دانش آموزان کار دشواری است. دانش آموزان در زمان دوران تحصیل خود با معلم های زیادی ارتباط دارند. موضوعی که برای یک دانش آموز امکان دارد جالب باشد، شاید برای دانش آموز دیگر جذابیت نداشته باشد. نبود انگیزه مانع بزرگی دربرابر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است و تمام سعی معلم و والدین از بین بردن این موانع و فراهم کردن محیط مناسب برای یادگیری بیشتر است.

زمانی دانش آموز به حرف معلم خود گوش می دهد که توانسته باشد، ارتباط خوبی با او برقرار کند و به او ثابت شود که آنچه قرار است در کلاس درس یاد بگیرد برایش مفید است. وقتی دانش آموز مطمئن شود که معلم بهترین شخص برای کمک کردن به او است، با شوق بیشتری در کلاس حاضر می شود و به درس گوش می دهد.

برای فرزندتان خرده هدف ایجاد کنید

والدین میتوانند با انجام کارهایی به پیشرفت شرایط درسی فرزندان شان کمک کنند. آنان باید توقعات بالا ولی عادلانه از فرزندان شان داشته باشند و به آن ها کمک کنند تا خرده هدف های قابل اجرا برای خویش بوجود بیاورند، در این باره پدر و مادرها باید به فرزندان شان در رسیدن به این خرده اهداف کمک کنند.

تلاش کنید تا احساس انگیزه درونی را در فرزندتان قوی کنید به گونه ای که بخود اعتماد کند و خودش به تنهایی به دنبال راهکار مسائل بگردد. از جمله کارهایی که والدین و معلمان میتوانند برای افزایش انگیزش درونی دانش آموزان انجام دهند کم رنگ کردن اهمیت نمره و پررنگ کردن اصل یادگیری است.

انگیزه درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن
نداشتن انگیزه ای برای درس خواندن

اجازه بدهید که بچه به تنهایی تصمیم بگیرد و با نتیجه آن رو به رو شود

به فرزندتان اجازه دهید که خودش تصمیم بگیرد. هنگامی که تصمیم اشتباهی می گیرد، بگذارید با نتیجه طبیعی که به دنبال آن تصمیم نادرست به وجود می آید ، رو به رو شود و خودش مسوولیت آن نادرست را بپذیرد.

به عنوان مثال در صورتیکه نتیجه ی انجام ندادن تکلیف های مدرسه، استفاده نکردن از کامپیوتر است، امکانِ بازگرداندن زمان استفاده از کامپیوتر را در دستان خود وی بگذارید. یعنی اگر تکلیفی را که به وی محول شده تمام کند، زمان استفاده از کامپیوتر را که بر سر آن توافق کرده اید به دست می آورد.

این میتواند برای وی انگیزه ای در جهتِ درست باشد، بدون این که لازم باشد به او بگویید که چه کاری انجام بدهد، چطور این کار را انجام بدهد و بدون این که لازم باشد در مورد اهمیت انجام تکالیف سخنرانی کنید. شما باید بعنوان پدر و مادر از خویش سوال کنید که« در خصوص چه چیزهایی باید صبور باشم؟ ارزش ها و اصول من کدامند؟» و به آن ها پایبند باشید.

با معلمش هماهنگ شوید

شما میتوانید با معلمش حرف بزنید ، به ویژه در مورد موضوعاتی که وی کم بود دارد. شما بهمراه معلمش میتوانید راهکارهایی را طراحی کنید که کودکتان زمان و موضوعات درسی را بهتر مدیریت کند.

انگیزه درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن
راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن

درس خواندن را با زندگی روزانه بیامیزید

پیوند زدن درس ها با زندگی روزانه منجر به درک قابل لمس و عمیق مفاهیم و موضوع های درسی می شود و بخاطر سپاری آنها هم اسان تر خواهد شد.

استفاده از دفتر برنامه ریزی را به وی بیاموزید

شما باید یک دفتر برنامه ریزی برای کودک تان بخرید تا به وی در نوشتن فهرست کارهای روزانه و هفتگی کمک کند. این دفتر میتواند کوچک تر و برای تکلیف های کوتاه مدت، و یا بزرگتر و کامل تر باشد.

همینطور شما میتوانید از دفتر برنامه ریزی، برای کمک به فرزندتان در یاد آوری انجام کارهای معمولی روزانه یا هفتگی، استفاده کنید.

به او بیاموزید که با انجام کارهای فهرست روزانه و خط زدن آنها هیجان زده شود. میتوانید به وی استیکر و ماژیک بدهید تا نوشتن در دفتر برنامه ریزی را برایش شخصی سازی و سرگرم کننده کنید.

به وی کمک کنید

چنانچه کودکتان موضوعی را خسته کننده یافت، راه هایی را برای افزایش علاقه در وی طراحی کنید. شما میتوانید از سی دی های اموزشی تعاملی و بازی گونه برای اموزش آن مسئله استفاده کنید.

انگیزه درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن,راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن
افزایش انگیزه برای درس خواندن

فعالیت بدنی را فراموش نکنید

والدین میتوانند فعالیت های دیگر را بسته به علاقه کودک تنظیم کنند ولی باید به این نکته توجه کنند که زمان کافی از فعالیت های بدنی در برنامه کودک در نظر گرفته شود. تمامی وقت استراحت نباید به تماشای تلویزیون اختصاص داده شود زیرا کودکان فعالیت بدنی کافی نخواهند داشت بدین ترتیب در رشد بدنی دچار مشکل خواهند شد.

من جمله اصلاحات رفتاری کودکان که به وسیله والدین قابل انجام است تصحیح تغذیه کودک است. هرگونه اصلاح رفتاری از ترغیب و پاداش مجزا نیست، در خصوص تغذیه چون والدین آنرا تهیه می کنند باید این مسئله را در نظر بگیرند که کودکان از چیزهایی تغذیه می کنند که دردسترس شان وجود دارد به همین علت توصیه می کنیم تا از خرید خوراکی هایی که ارزش غذایی ندارند و سبب بروز چاقی در کودکان می شود جلوگیری کنند.

روش تغذیه یک عادت است که از آغاز تولد باید به آن توجه داشت، درصورتی که کودکان را عادت دهید که تغذیه سالم و درست داشته باشند آن ها این عادت را درونی می کنند و احتیاجی به تصحیح تغذیه و رژیم های غذایی پیدا نمی کنند. الگوبرداری کودکان از روش تغذیه والدین اهمیت بسیاری دارد.

در خصوص مضرات تنقلات غیرسالم با فرزندان تان صحبت کنید و عواقب تغذیه ناسالم را برای شان توضیح دهید. رفتارهای فرزندتان را که موردنظر شما نیست نادیده بگیرید و در مواقعی که لازم است با محرومیت فرزندتان از انجام فعالیت مورد علاقه اش در مدت زمانی خاص او را تنبیه کنید.